تعویض سیم بکسل آسانسور

اگر قصد تعویض سیم بکسل آسانسور ساختمان خودتون را دارید، این مطلب رو بخونید چون به تصمیم گیری شما خیلی کمک میکنه و خرید را برای شما راحت تر میکنه . این مطلب طوری نوشته شده که برای همه افراد، قابل فهم باشه. 

برای راحتی  و درک مطلب ، این موضوع رو به 3 بخش تقسیم کردم :

  1. چه زمانی باید سیم بکسل آسانسور را تعویض نمود و طول عمر سیم بکسل آسانسور چه مقدار است ؟
  2. چه بکسلی برای آسانسور ساختمان شما مناسب است؟
  3. هزینه و اجرت تعویض سیم بکسل آسانسور چقدر است؟

1-کابلهای سیم بکسل آسانسور یک ساختمان را چه زمانی میبایست تعویض نمود و طول عمر سیم بکسل آسانسور چه مقدار است؟ 

این سوال رو، خیلی از مدیران ساختمانهای مسکونی و شرکتهای آسانسوری از من پرسیده اند، بنابراین به عنوان اولین موضوعی که برای خیلی از افراد جای بحث دارد، به این سوال جواب میدم. 

تمامی کابل های سیم بکسل آسانسور یک ساختمان باید در 2 صورت تعویض شوند:

الف – به طور میانگین، طول عمر سیم بکسل آسانسور در ایران،  برای یک ساختمان، 3 تا 5 سال است. پس اگر، طول عمر سیم بکسل  ساختمان شما، بیشتر از این میانگین هست ، میبایست تعویض گردند. تاکید میکنم این میانگین طول عمر سیم بکسل، بر اساس تجربه من، در ایران است.  

ب- با مشاهده اولین آسیب دیدگی در کابلها ، سیم بکسل باید تعویض گردد. 

ولی آیا 2  جمله بالا، کاملا دقیق هستند؟ قطعا پاسخ خیر است.

در مورد نکته الف باید بگم که اگر سیم بکلسهای ساختمان شما ، بین 3 تا 5 سال عمر کنند، قابل قبول هست. البته من، ساختمانهایی را دیده ام که حتی بعد از 9 سال الی 15 سال ، اقدام به تعویض سیم بکسل آسانسور خود نموده اند ولی اینجا صحبت از فقط سیم بکسل نیست بلکه سرویس و نگهداری سیم بکسل و رسیدگی و بازرسی آن، نقش بسیار مهمی را در طول عمرآن بازی  میکند. عوامل دیگر مانند کیفیت سیم بکسل، ترافیک آسانسور و غیره ، بعد از مسئله سرویس و نگهداری آسانسور قرار میگیرند . به همین دلیل هم هست که  طول عمر متوسط سیم بکسل آسانسور در آمریکا، بین 15 تا 20 سال است. در بعضی از کشورهای اروپایی نیز، 20 تا 25 سال است . 

آسیب دیدگی جزیی سیم بکسل آسانسور، بعد از یک مدت، قابل پیش بینی هست. ولی اگرتعداد سیم های تصادفی شکسته شده در طول یک کابل، بیش از اندازه استاندارد باشند، سیم بکسل ها حتما باید تعویض گردند. این اتفاق ممکن هست که در زمان بسیار کوتاهی صورت پذیرد به ویژه اگر، از سیم بکسل های بی کیفیتی استفاده شود.  

یا اگر سایز سیم بکسل 10 درصد کاهش پیدا کند، سیم بکسلها باید تعویض شوند. مثلا اگر سایز سیم بکسل از 10 میلیمتر به 9 میلمترتغییر پیدا کند حتما باید سیم بکسلها تغییر پیدا کنند. میزان تغییر سایز سیم بکسل به نظر بسیار کم است اما ضریب اطمینان و نیروی گسیختگی سیم بکسل بسیار کاهش پیدا میکند. به همین دلیل سیم بکسلهای آسانسور، میبایستی تعویض گردند. 

نکته مهم : شما نمی توانید فقط یک کابل یا یک رشته از سیم بکسل ها که آسیب دیده است را تعویض کنید. کلیه کابلهای سیم بکسل آسانسور باید تعویض شوند . مثلا اگر 4 رشته سیم بکسل دارید، باید هر 4 رشته تعویض شوند.

هم چنین ، در زمان بازرسی چشمی اگر، خوردگی حفره‌ای، یا شواهدی از پیچ خوردگی، له شدن، بریدگی، قفسی شدن سیم بکسل ، شکسته شدن هسته یا آسیب حرارتی در سطح سیم بکسل ملاحظه نمودید، سیم بکسلها باید تعویض شوند.

اگر کابل های آسیب ‌دیده ی  را یافتید که هر یک از این معیارهای بالا را دارند، خیلی فوری آنها را تعویض کنید.

تعویض سیم بکسل آسانسور

2-چه نوع بکسلی برای ساختمان شما مناسب هست؟

در ایران استفاده از سیم بکسل هشت رشته با ساختار 8x19 برای آسانسور، مناسب است که انواع آن موجود هست . بیشترین کاربرد سیم بکسل آسانسور در جهان را هم  این نوع ساختار از سیم بکسل دارا هست . به دلیل سیم های بیرونی ضخیم، رشته Seale یا ضخیم درجه بالاتری از مقاومت را در برابر سایش خارجی هنگام استفاده بر روی فلکه کششی  و نقاط انحراف ارائه می دهد.

 نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که اکثر شرکتهای آسانسوری و مدیران ساختمانها  تصور میکنند که اگر سیم بکسل ، سیم بکسل آسانسوری باشد و یا به تعبیری ، ساختار آن 8x19  باشد ، کافی و مناسب برای آسانسور آنها هست و از همین ناحیه ، ضربه میخورند و دچار خسارت و ضرر زیادی میگردند .

نکته مهم : هر سیم بکسلی، مناسب سیم بکسل آسانسور شما نیست. سیم بکسل باید از لحاظ کیفیت و ساختار ، مناسب آسانسور شما باشد.

از سال 1377 تا سال 1392، فقط مشغول به واردات سیم بکسل و فروش آن به تجار مختلف بودم ولی از سال 1392 فروش خرده فروشی را  نیز آغاز کردم . برای من خیلی جالب بود که اکثر شرکتهای آسانسوری فقط از سیم بکسل با مغز کنف استفاده میکردند و وقتی براشون توضیح میدادم که نباید در همه جا، از این سیم بکسل استفاده کنند با عکس العمل مناسبی مواجه نمی شدم . ولی چند ماه بعد زنگ میزدند و برای همون پروژه قبلی ، مجددا خرید میکردند. در این حالت ، فقط به دلیل عدم توجه،  2 مرتبه برای تعویض سیم بکسل آسانسور هزینه میشود.

برای هر آسانسور میبایست از سیم بکسل متناسب با همون آسانسور استفاده نمود و نمیشه برای همه آسانسورها  یک نسخه واحد و یکسان داد. 

برای استعلام قیمت و خرید سریع و آسان با شماره های 02177302620 و 02177302616 و شماره موبایل 09121324842 تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ پیام خود را ارسال کنید.

تعویض سیم بکسل آسانسور


3-هزینه و اجرت تعویض سیم بکسل آسانسور چقدر است؟

سیم بکسل آسانسور جزو قطعات اصلی آسانسور محسوب می گردد که در مرحله مکانیکال آسانسور نصب و راه اندازی می گردد و واقعیت مسئله این است که من نمیتوانم در مورد هزینه تعویض سیم بکسل آسانسور و یا اجرت تعویض سیم بکسل آسانسور، نظر خاصی بدهم چون کار اصلی من فروش سیم بکسل آسانسور و قطعات وابسته به آن است . ترجیح بعضی ، سیم بکسل اصل گوستاولف آلمان هست و ترجیح بعضی، سیم بکسل گوستاولف چین هست . هر چند در بسیاری از موارد، ترجیحات مشتری در الویت نیست چون ممکن است مشتری بخواهد هزینه کمتری پرداخت کند. آنچه که اهمیت دارد ، ایمنی آسانسور و جلوگیری از هر گونه هزینه پرداختی مجدد در آینده هست ولی میتونم چند تا راه حل و چند پیشنهاد بدهم تا کار شما راحت تر انجام بشه .

  1. اولین راه این است که در مورد اجرت تعویض و هزینه تعویض سیم بکسل آسانسور، از سندیکای آسانسور استان محل زندگیتون کمک و راهنمایی بگیرید :

مثلا آدرس سندیکای آسانسور و پله برقی ایران به شرح ذیل است :

https://iseei.net

در هر استانی که زندگی میکنید، میتونید از سندیکای آسانسوری همان استان راهنمایی و مشورت بگیرید. 

 2. در مرحله دوم، 2 حالت پیش روی شما هست . شما یا سرویس کار معتمد آسانسوری برای ساختمون خودتون دارید یا ندارید؟ 

اگر سرویس کار و یا شرکت آسانسوری معتمد دارید که میتونید از اونها کمک و راهنمایی و استعلام قیمت بگیرید  و اگر هم شرکت اسانسوری معتمد و مورد اطمینان ندارید میتوانید از چند سرویس کار آسانسور و یا چند شرکت آسانسوری دعوت کنید تا ضمن بازدید از آسانسور، نسبت به ارائه قیمت و نظرات خودشون اقدام کنند . به این شکل، شما راحت تر و درست تر تصمیم گیری میکنید. 

3.راه حل سوم هم این است که شما میتونید ، سیم بکسل آسانسور و قطعات دیگر آسانسور را خودتون تهیه کنید. 

فقط این موضوع را در نظر داشته باشید که سیم بکسل با کابین و قاب وزنه آسانسور شما در ارتباط هست .از این رو بایستی به موقع تعویض گردد. عدم تعویض به موقع سیم بکسل آسانسور، موجب هزینه های بیشتری مثل تعویض فلکه اصلی موتور آسانسور و ..... خواهد شد و هزینه سنگینی را برای مالک در بر خواهد داشت . 

روزگار خوشی داشته باشید.

محمد رضا عبداله زاده