سیم بکسل آسانسور

در مورد طناب ها، موضوع یک مقدار فرق میکند. طناب هاي الياف مصنوعي، تا حدي اين قابليت را داشته و رشته های داخلی و خارجی، در صورت پاره شدن، میتوانند بطور موازی از یکدیگر حمایت کنند و عملکرد کل طناب دچار مشکل نمیشود.ولی یک نکته وجود دارد و آن این است که در طنابها نمیتوان ارزیابی دقیقی از عمر مفید آن کرد. موضوع گسیختگی هنگامي میدهد كه سیم بكسل از روي فلکه هرزگرد يا پولي یا فلکه اصلی موتور آسانسور عبور كرده، تحت تنش هاي فشاري، خمشي و پيچشی قرار مي گيرد. به علاوه بكسل در معرض خوردگي و سايش نيز قرار دارد. به مرور زمان با ايجاد پارگي در سيم هاي بيروني بكسل، اين امر امكان پذير است كه عمر مفيد باقيمانده سیم بكسل تخمين زده شود. در واقع، قابلیت کشف آسان عیوب سیم بکسل،دلیل بعدی انتخاب سیم بکسل، برای جابجایی آسانسور به جای طناب یا زنجیر است. عیوب سیم بکسل آسانسور عمدتا به دلایل فرسایش خمشی  و یا فرسایش سایشی ایجاد میشوند و زمانی که فرسایش سیم بکسل افزایش پیدا کند، وایر های خارجی سیم بکسل ، شروع به پاره شدن مینمایند که به راحتی با بازرسی چشمی  قابل مشاهده هستند. این قابلیت کمک مینماید که قبل از آنکه وضعیت سیم بکسل به شکل خطرناکی درآید و موجب لطمات اقتصادی بیشتری گردد، نسبت به تعویض آن اقدام گردد. در واقع  به مرور زمان با ايجاد پارگي در سيم هاي بيروني سیم بكسل، اين امر امكان فراهم میشود كه عمر مفيد باقيمانده سیم بكسل تخمين زده شود البته در صورتيكه در توليد سیم بكسل و نحوه انتخاب و استقرار آن دقت لازم صورت گیرد. اين در حاليست كه اگر به جای سیم بكسل از طناب تمام الياف استفاده شود، سايز و كاهش قطر و بريدگي همگي قابل مشاهده بوده اما هيچكدام در ارزيابي عمر مفيد باقيمانده آن قابل استفاده نخواهد بود. بدين ترتيب ضرورت استفاده از سیم بکسل آسانسور مناسب و با کیفیت در آسانسور آشكار میشود.

حتما بخونید: عوامل موثر بر خوردگی فلکه آسانسور و تاثیر سیم بکسل آسانسور بر آن

پس بطور کلی به 2 دلیل عمده، سیم بکسل یکی از بهترین انتخابها برای جابجایی آسانسور هست:

1-    خاصیت خود افزونگی سیمها در سیم بکسل آسانسور

2-    قابلیت تشخیص و کشف عیوب

بسته به شرایط و مقاصد مختلف استفاده آسانسور در ساختمانها و ارتفاع آنها و سرعت موتور آسانسور، سیم بکسل آسانسور یا با مغز کنفی استفاده میشود و یا با مغز فولادی به کار برده میشود.  مغز کنف سیم بکسل آسانسور از جنس طبیعی و یا صنعتی میباشد که استفاده زیادی در سیم بکسل آسانسور دارد و باعث انعطاف پذیری بیشتر سیم بکسل آسانسور میشود. در عین حال مغز کنف سیم بکسل آسانسور باعث افزایش مقاومت سیم بکسل در برابر فشارهای تنشی در نقاط تماس میشود و عمر سیم بکسل آسانسور را افزایش میدهد.

سیم بکسل آسانسور با مغز فولاد در مقایسه با سیم بکسل آسانسور با مغز کنف ، تحت فشار و شرایط یکسان ، از قدرت مقاومت بیشتری نسبت به کشیدگی سیم بکسل برخوردار است لذا سیم بکسل آسانسور با مغز فولاد برای ساختمانها با ارتفاع بلند و موتورهای آسانسور با سرعت بالا بسیار مناسبتر هست.

انتخاب سیم بکسل آسانسور

بطور معمولی در دنیا، سیم بکسل آسانسور  در ساختارهای 6 رشته ، 8 رشته و یا 9 رشته ارائه میگردد که در ایران نوع بافت 8 استرند آن استفاده میشود. سیم بکسل آسانسور استاندارد  با مغز کنف، بصورت ساختارهای زیر است:

6x19 FC & Warrington

6x25 FC &Filer wire

8x19 FC & Warrington

8x19 FC & Seale

8x21 FC & Filler wire

8x25 FC & Filler wire

نکته مهمی که وجود دارد این است که هر چه تعداد رشته ها بیشتر شود، ضخامت وایرها کاهش پیدا خواهد کرد و در نتیجه مقاومت خمشی سیم بکسل اقزایش پیدا میکند و سیم بکسل، فرسایش خمشی کمتری خواهد داشت. در عین حال، زمانی که تعداد رشته ها افزایش پیدا میکند، نقاط تماس سیم بکسل به فلکه آسانسور زیاد میشود که باعث پایداری و حفظ سطح مقطع سیم بکسل در شیار فلکه موتور آسانسور یا فلکه های انحرافی میشود و از خوردگی سیم بکسل به مقدار زیادی کاسته میشود. بنابراین سیم بکسل آسانسور با 9 رشته مانند سیم بکسل گوستاولف آلمان مدل PAWO F10 از مزیت بیشتری نسبت به سیم بکسل آسانسور با 8 رشته مثل سیم بکسل نمره 10 کنف چین برخوردار است.میتونید خودتون هم مقایسه کنید. 

حتما بخونید: روغن سیم بکسل آسانسور

در ایران بیشتر از سیم بکسل آسانسور با 8 رشته یا استرند استفاده میشود که نسبت به سیم بکسل آسانسور با 6 استرند از مقاومت فرسایشی بیشتری برخودار است.

سیم بکسل آسانسور با مغز فولاد نیز میتواند در ساختارهای زیر ارائه گردد :

8x19 IWRC&Warrington

8x19 IWRC & Seale 

9x21 IWRC & Filler wire

9x25 IWRC & Filler wire


نتیجه آنکه، انتخاب سیم بکسل آسانسور، میبایست با دقت زیادی انجام شود، زیرا این موضوع در کیفیت حرکت و جابجایی آسانسور تاثیری زیادی دارد. متاسفانه در ایران، اکثر شرکتهای آسانسوری به این موضوع توجه ندارند و اکثرا  از ساختار سیم بکسل آسانسور با مغز کنفی استفاده میکنند که برای همه آسانسورها در ساختمانهای مختلف مناسب نیست. البته این موضوع تابعی از شرایط مالی کارفرمایان بخش دولتی و خصوصی نیز هست که همواره به دنبال قطعات اصلی آسانسور با قیمت پایین هستند ، غافل از آنکه قطعات اصلی و با کیفیت مناسب، نمی توانند از قیمتهای پایینی برخوردار بشوند، لذا خود به خود و بصورت اتومانیک ، مبحث قطعات غیر اصلی و با کیفیت پایین ، توسط بعضی از افراد باز میشود !!!!؟؟؟البته متاسفانه.

سیم بکسل آسانسور مناسب


نقش و اهمیت مغزی در سیم بکسل آسانسور و انواع مغزی سیم بکسل

امروزه ساختارهای بسیار زیادی در سیم بکسل وجود دارند که هر کدام از آنها مصرف و استفاه مخصوص به خودشان را در صنایع دارند .یکی از عوملی که در شناسایی سیم بکسل نقش دارد مغزی سیم بکسل میباشد که نقش بسیار مهمی را در شناسایی سیم بکسل وعملکرد آن دارد . در واقع مغزی سیم بکسل , ستون و اساس سیم بکسل آسانسور است چرا که بقیه سیمها ، حول آن است و اگر مغزی نتواند فشاربالای ناشی از بار را تحمل کند، فاصله بین سیمها و استرندها زیاد شده و عمر مفید سیم بکسل بسیار کاهش میابد. مغزی از جنس خاصی ساخته میشود که بتواند استرندها را به دور خود نگهدارد و باعث میشود که استرندها تحت فشارزیاد، با هم تماسی نگیرند.

در هنگام مشاهده و تست سیم بکسل4 نکته عمده برای تشخیص ساختار آن مهم است :

تعداد سیمها در هر استرند یا رشته

تعداد استرندها در هر سیم بکسل

جهت سیمها و استرندها

نوع مغزی سیم بکسل

در بازار سیم بکسل آسانسور ایران مغزی سیم بکسل بطور کلی به 2دسته رایج زیر تقسیم میشود:

 1-مغزی الیافی یا کنفی (FC)  یا Fiber Core از الیاف طبیعی تشکیل می شود که از برگ نوعی درخت استوایی به نام سیسالانا هست که البته بعضی کارخانه ها به دلایل دیگری که در این مقوله نمی گنجد از پنبه به جای کنف استفاده میکنند.به مغزی الیافی طبیعی NFC یا Natural Fiber Core هم گفته میشود. اغلب مغزی سیم بکسل های آسانسوری از نوع الیاف صنعتی SFC یا Synthetic Fiber Core هست.

2- مغزی فولادی یا  سیم بکسل مستقلIWRC ( Independent wire rope core ). بدین معنی که داخل یک سیم بکسل آسانسور با 8 رشته یک سیم بکسل مستقل وجود دارد.

مغزی الیافی مقامت کمتری در مقابل فشارو ضربه و کشیدگی دارد و معمولا در جایی به کارمیرود که انعطاف طناب نسبت به نیروی کشش آن اهمیت بیشتری دارد.ولی اگر کار به گونه ای است که به شکل ناگهانی شوک و ضربه به سیم بکسل وارد میشود بهتر است از مفزی IWRC  استفاده شود چرا که ضریب ایمنی بالایی داشته و در مقابل فشار زیاد تحمل و استحکام بیشتری دارد. 

در این مقاله سعی کردیم توضیح دهیم که چرا در آسانسور از سیم بکسل استفاده میشود و به چه علت میبایست به ساختار سیم بکسل آسانسور و مغزی به کار رفته در آن توجه کرد . امیدواریم این برای نصابان آسانسور و شرکتهای آسانسوری مفید واقع شود. اگر شما تجربه‌ای در این زمینه دارید، آن  را با ما و بقیه به اشتراک بگذارید.

محمد رضا عبداله زاده

مدیر عامل پارسیان تجارت