مسئولیت مالکین و مدیران ساختمان در قبال آسانسورها

توجه داشته باشید که استفاده از آسانسورها فقط با داشتن تائیدیه استاندارد آسانسور مجاز است. سازمان استاندارد ملی با شهرداری‌های استان‌ها همکاری کرده‌اند تا پایان‌کار ساختمان‌ها تنها با صدور تائیدیه ایمنی آسانسور ساختمان‌ها توسط «اداره کل استاندارد کشور» مجاز شود. بدین ترتیب، مالکان باید برای نصب آسانسور در ساختمان‌ها، مجوز و تائیدیه اداره کل استانداردها را دارا شوند و مدیران دستگاه‌های اجرایی، مالکان و مدیران مجتمع‌های مسکونی و تجاری، طبق قانون، موظف به ایمن‌سازی و استانداردسازی آسانسورهای مجموعه‌های متبوع خود هستند.

گفتنی‌ست که براساس بند ۲۲- ۱۰-۲ و ۲۲- ۲- ۶  مبحث مقررات ملی ساختمان، مدیران و مالکان ساختمان‌ها در ارتباط با ایمن‌سازی و اخذ تائیدیه‌های موردنیاز سیستم‌ها و تجهیزات منسوب‌ شده، مکلف‌ هستند که با توجه به ماهیت آسانسورها و پله‌های برقی برای حصول اطمینان از عملکرد مناسب و داشتن ایمنی کافی در دوره بهره‌برداری، با انجام سرویس‌های ماهانه و سالانه آسانسور اقدام کنند.

گواهی‌نامه و تائیدیه‌های ایمنی و عمکرد صادرشده توسط سازمان ملّی استاندارد به شرط انجام سرویس‌های ماهانه توسط نصابانِ مجاز، دارای اعتبار یکساله بوده و پس از آن نیاز به بازرسی مجدد و اخذ تائیدیه‌ سرویس‌های ماهانه توسط نصابان مجاز است.

مدیران و مالکان آپارتمان‌ها به استناد مبحث ۲۲-۲- ۶ مقررات ملّی ساختمان موظف‌ هستند، ضمن عقد قرارداد سرویس و نگهداری ماهانه با شرکت‌های آسانسور نصاب در مورد بهره‌گیری از خدمات شرکت‌های بازرسی واجد صلاحیت از سازمان ملی استاندارد ایران برای انجام بازرسی ادواری (سالانه) و اخذ تاییدیه ایمنی و عملکرد اقدام کنند. 

گواهینامه‌ها و تاییدیه‌های ایمنی و عملکرد صادرشده از سوی سازمان ملی استاندارد، به شرط انجام سرویس‌های ماهانه ازجانب نصابان مجاز، دارای اعتبار یکساله‌اند و بعد از یکسال، نیاز به بازرسی مجدد و اخذ تائیدیه‌های سرویس‌های ماهانه ازجانب نصابان و سرویس‌دهندگان مجاز است.

چه کسی مسئول بروز حوادث آسانسورها است؟

حوادث آسانسور و وظایف مدیران ساختمان

مقصرین حوادث آسانسور را می‌توان به 4 دسته کلی تقسیم کرد. توجه کنید که اینکه چه شخصی از این افراد مقصر بروز حادثه هستند توسط کارشناسان قضایی (و در صورت بیمه بودن آسانسور) توسط کارشناس بیمه صورت می‌گیرد. این چهار دسته عبارت‌ هستند از:

1- مدیر یا مدیران ساختمان، مالک ساختمان، یا بهره‌بردار آسانسور

در صورت بروز هرگونه حادثه احتمالی در آسانسورهايی که فاقد تائیدیه ایمنی هستند، مسئولیت متوجه مالکان و مدیران ساختمان است.طبق ضوابط و الزامات مبحث ۲۲ – ۲ – ۶ مقررات ملی ساختمان، مسئولیت هرگونه حادثه‌ای که ناشی از نبودن عقد قرارداد سرویس و نگهداری و بازرسی آسانسور و دریافت تاییدیه آسانسور در آپارتمان‌ها باشد، به عهده مدیر ساختمان و یا مالک است.

2- تکنسین و شرکت طرف قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور

در مواردی که مالکان و مدیران ساختمان اقدامات لازم را جهت حفظ ایمنی آسانسور انجام داده‌ باشند، ممکن است که مسئولیت بروز حادثه متوجه تکنسین یا شرکت طرف قرارداد آسانسور شود.

3- سازنده آسانسور (یا قطعات آن)، شرکت تائیدکننده و استاندارد آسانسور و ناظر استاندارد آسانسور

منطقاً در مواردی ممکن است قصور از سازندگان آسانسور یا قطعات آن و یا افراد و شرکت‌های ناظر بر استاندارد آسانسور شود.

چهارم- شخص استفاده‌کننده از آسانسور

در حوادثی ممکن است که فرد استفاده‌کننده از آسانسور نکات ایمنی لازم را رعایت نکرده باشد (مثلاً استفاده از آسانسوری که خرابی آن اعلام شده است).


قصور هرکدام از دسته‌های فوق ممکن است موجب خسارات جانی و مالی شود و برحسب تشخیص کارشناسان، هرکدام از این افراد ممکن است مقصر و مسئول بروز حادثه تشخیص داده شوند. ممکن است میزان تقصیر افراد به‌صورت درصدی و ترکیبی نیز باشد.  هریک از مقصرین باید بر اساس قوانین، جبران خسارت جانی و مالی را به‌عهده بگیرند.

برای استعلام قیمت و خرید سریع و آسان با شماره های 02177302620 و 02177302616 و شماره موبایل 09121324842 تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ پیام خود را ارسال کنید.

مقصر یا مقصرین حادثه در صورت داشتن بیمه‌‌‌نامه متناسب و معتبر می‌توانند از شرکت بیمه خسارت بگیرند.

اقدامات و وظایف مدیر یا مدیران ساختمان درخصوص استانداردسازی آسانسور

اقدامات و وظایف مدیر یا مدیران ساختمان درخصوص استانداردسازی آسانسور

 

پیش‌تر گفتیم که طبق مقررات، تمام اقدامات مدیر یا مدیران باید در جهت حفظ ساختمان از هرگونه آسیب و خرابی و انجام امور جاری مربوط به آن باشد. البته برای اداره امور ساختمان، مدیر یا مدیران ساختمان، تابع تصمیمات مجمع عمومی مالکین ساختمان هستند.بدیهی است چنانچه اقدامی برای تعمیر و نگهداری دوره‌ای آسانسور صورت نگیرد، در صورت بروز حادثه، مسئولیت به عهده مدیر یا مدیران ساختمان است.

مدیران ساختمان می‌توانند با انجام پیگیری تمامی موارد لازم برای ایمن‌سازی و استانداردسازی آسانسور و انتخاب شرکت‌های مناسب و معتبر برای استانداردسازی و ایمن‌سازی و نگهداری آسانسور، از عواقب قانونی حوادث احتمالی آسانسور در امان باشند.

ازجمله اقداماتی که مدیران ساختمان برای استاندارسازی و ایمنی آسانسور انجام می‌دهند عبارت‌اند از:

الف) اختصاص بودجه مناسبی برای هزینه‌های مودنیاز استانداردسازی آسانسور را به موافقت مالکان برسانند. برای خرید سیم بکسل گوستاولف آلمان و سیم بکسل آسانسور ساخت چین از ما کمک بگیرید. 

ب) شرکت آسانسور معتبر و دارای صلاحیت فنی‌ای را برای انجام استانداردسازی، ایمن‌سازی، و نگهداری و سرویس دوره‌ای آسانسور به‌کار بگیرند.

ج) به‌طور سالانه، جهت درخواست بازرسی آسانسورهای قدیمی و مشخص شدن لیست عدم تطابق استانداردها از طریق شرکت‌های معتبر اقدام کنند.

د ) بعد از استانداردسازی، اقدام به بیمه آسانسور کنند.

بیمه آسانسور

معمولا برای قرارداد بیمه آسانسور با شرکت‌های بیمه، چنانچه آسانسور تازه نصب شده باشد و گواهی‌نامه استاندارد برای آن اخذ گردیده باشد، الزامی به ارائه قرارداد تعمیر و نگهداری وجود ندارد؛ هرچند که این امر بسته به رویکرد شرکت بیمه است.

اما برای آسانسورهایی که بیش از یک‌سال از زمان نصب آنها می‌گذرد، بیشتر شرکت‌ها پرداخت خسارت را منوط به قرارداد سرویس و نگهداری ماهانه آسانسور انجام می‌دهند.

ناگفته پیداست که رویکرد اکثر شرکت‌های بیمه، واداشتن بیمه‌گذار به حفاظت معمول از مال خود است؛ ازاین‌رو لازم است قبل از بیمه، قرارداد سالاانه و یا ماهانه با شرکت‌های سرویس و نگهداری آسانسور داشته باشید.

عرفاً، شرکت‌های بیمه در صورت نبودن قرارداد سالانه و ماهانه با شرکت‌های سرویس و نگهداری آسانسور حاضر به پرداخت خسارات حوادث احتمالی نیستند.

آیا در امان هستید؟

بسیاری از آسانسورهای ساختمان‌ها و برج‌های قدیمی، مانند مجموعه‎‌های آتی‌ساز و اکباتان و شهرک امید در تهران، پیش از اجباری شدن استاندارد آسانسورها نصب شده‌اند. با توجه به مقررات ساختمان و مسئولیت‌های مدیران ساختمان، مدیران باید برای در امان بودن جان و مال ساکنان ساختمان و در امان بودن خودشان از عواقب قانونی بروز حوادث احتمالی آسانسور، استانداردسازی آسانسورها، سرویس و نگهداری آسانسور و اطمینان از حفظ تمامی نکات ایمنی را جدی بگیرند.